STP60NF06 module
Showing the single result
BSS84 PD SOT-23 -50V -130mA MOSFET
1 × රු10.00
AO3416 SOT-23 20V 6.5A N-Channel MOSFET
1 × රු4.00
STP60NF06 TO220 60V 60A N-Channel MOSFET
1 × රු65.00 Subtotal: රු79.00
Showing the single result
The STP60NF06 TO220 N-Channel MOSFET is a high-performance 60A, 60V MOSFET designed for efficient power switching in applications such as SMPS, motor drives, inverters, and DC-DC converters. Its low on-resistance and fast switching characteristics reduce power losses and enhance system efficiency.